Medya Araştırmaları Derneği, Türkiye’de medyanın alternatif medya odaklı bir yaklaşımla güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütmeyi temel misyonu olarak kabul eder. Bu amaç doğrultusunda eğitim yoluyla kapasite geliştirmeye özel bir önem veren MEDAR, akademik bir çerçeveyle sınırlı olmayan, sahada aktif görev yapan gazetecilerin, yurttaş habercilerinin becerilerini geliştirmeyi, dijital dönüşüm sürecine adapte olmalarını kolaylaştırmayı hedefleyen bir yaklaşımı esas alır. Türkiye’nin hali hazırdaki tek yurttaş haberciliği odaklı haber ağı platformu olan dokuz8HABER’in de resmi destekçisi olan MEDAR, #dokuzEğitim programlarının ana uygulayıcısı kurumdur.

  • Medya Araştırmaları Derneği desteğiyle 2014’ten bu yana çalışmalarını sürdüren dokuz8HABER yayıncılık faaliyetinin yanı sıra ilk andan itibaren hayata geçirdiği yurttaş haberciliği, dijital medya ve gazetecilik eğitimleriyle öne çıktı.
  • #dokuz8Eğitim programları kapsamında bugüne kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya, Samsun, Ordu, Bursa gibi merkezlerde düzenlenen 60 eğitime 81 şehirden 1650’ye yakın kişi katıldı. Eğitim programlarımıza katılıan 1650 kişinin 1196’sı veri tabanımızda bulunmaktadır. 1196 kişinin 622’si erkek, 574 kişisi kadın veya LGBTIQ+ bireylerdir.
  • dokuz8EĞİTİM programı farklı alanlardan yüzlerce katılımcıya yeni ufuklar açtı, önemli beceriler kazandırdı. Bu eğitim programları dokuz8HABER’in tüm ülkeye yayılan ve özellikle seçim dönemlerinde ve kritik anlarda etkili olan haber ağlarının yaygınlığının ana kaynağı durumunda.
  • Yurttaş haberciliği temel eğitim programının yanı sıra, özellikle 2018’den itibaren eğitim kapsamını genişleten MEDAR/dokuz8HABER, veri haberciliği, mobil habercilik, araştırmacı yurttaş gazeteciliği, emek odaklı habercilik, ekoloji odaklı habercilik, kadın ve toplumsal cinsiyet odaklı habercilik eğitimleri düzenledi.
  • Toplam 32 farklı modülü içeren #dokuz8Eğitim Programı kapsamında eğitim veren eğitmen sayısı şu ana kadar 60 oldu.
  • dokuz8HABER eğitimlerine 300’e yakın farklı kurum, kuruluş, sendika, sivil toplum kuruluşu ve sosyal hareketten temsilciler ve aktif üyeler katıldı. Bu yönüyle bu eğitimler sivil toplum kuruluşlarının medya kapasitesini güçlendirilmesi yönünde önemli bir fayda sağladı.
  • dokuz8HABER’in eğitim katılımcıları içerisinde öne çıkan bir grup da yerel gazeteciler oldu. 100’ün üzerinde yerel gazetecinin eğitim programlarına katılması, #Seçim2019 Yerel Medya Koordinasyonu’nun temellerini attı.
  • dokuz8HABER, eğitim ve araştırma alanında yürüttüğü sistematik çalışmaları dokuz8 MEDYA AKADEMİSİ ve Yurttaş Medya Merkezleri Ağı’nın kurulmasıyla yeni bir aşamaya taşımaya başladı.
  • dokuz8Medya Akademisi İstanbul’da, Yurttaş Medya Merkezleri Ağı ise İstanbul’un yanı sıra ilk etapta Samsun, Bursa, İzmir, Adana, Kars’ta hayata geçiriliyor.
  • Eğitim programlarıyla ilgili en güncel bilgileri şu linkten takip edebilirsiniz: https://dokuz8haber.net/kategori/dokuz8egitim/