Project Description

MEDAR Proje

MEDAR kurumsal öncelikleri ve çalışma alanları çerçevesinde Hollanda Matra Fonu, Norveç Ankara Büyükelçiliği, Fritt Ord Vakfı, Norveç Sosyal Bilimler Derneği ve İngiltere Guardian Vakfı ile ortak projeler yürütmektedir.

Bunlardan ilki Hollanda Matra İnsan Hakları Fonu desteğiyle Aralık 2017’de başlayan “Türkiye’de veri haberciliğini güçlendirme” projesidir. Proje çerçevesinde ilk Mart 2018, ikincisi Mayıs 2018 ve üçüncüsü de Aralık 2018 olmak üzere üç eğitim programı hayata geçiren MEDAR, eğitim katılımcısı 60 kişinin ve işsiz bırakılan çeşitli gazetecilerin ve dokuz8HABER yurttaş haber ağı üyelerinin katkılarıyla telifli veri haberleri programı uygulamaktadır.
dokuz8HABER merkezi bünyesinde oluşturulan dokuz8Veri Haber Merkezi’nin iki editörü de düzenli veri haberleri hazırlamaktadır. Şu ana kadar 37 veri haberi hazırlayıp, yayımlayan dokuz8HABER proje çerçevesinde 120 veri haberi yayımlayacaktır.

MEDAR’ın dokuz8HABER’in desteklenmesi çerçevesinde sürdürdüğü projelerden bir diğeri de Norveç Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirdiği eğitim projesidir. Proje çerçevesinde üç eğitim programı ve üç çalıştaya hayata geçirecek olan MEDAR, bölgesel haber ağlarının güçlendirilmesini hedeflemektedir.

MEDAR – Guardian Foundation ve Norveç Sosyal Bilimler Derneği

MEDAR’ın bir yılı aşkın bir süredir işbirliği sürdürdüğü kurumlardan birisi de İngiltere merkezli Guardian Foundation’dur. MEDAR, Guardian Foundation işbirliği ve Norveç Sosyal Bilimler Derneği desteğiyle “Gazetecilerin Yurttaş Haberciliği Algısı ve Tutumu Araştırması” hayata geçirdi.

Sahası Şubat-Mayıs 2018 döneminde İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Adana, Antalya’dan editör, muhabir ve yönetsel rollerde bulunan ulusal ve yerel yayın mecralardan 306 gazeteciyle görüşülerek hayata geçirilen araştırmanın ilk sonuçları temmuz 2018’de İstanbul’da Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Araştırmanın e-kitap hali de Kafka Yayınlarının Alternatif Medya ve Toplumsal Hareketler serisi kapsamında Aralık 2018’de yayımlandı.

Araştırma Raporuna Buradan Ulaşabilirsiniz

MEDAR’ın dokuz8HABER projesi çerçevesinde Guardian Foundation’la hayata geçirdiği bir diğer proje de İsveç İstanbul Başkonsolosluğu desteğiyle uygulanan ‘dokuz8HABER Öğrenci Staj Projesi’ oldu.

Bu proje kapsamında ilk olarak Türkiye çapında katılımla üç günlük bir eğitim hayata geçirildi. Çok yoğun başvurunun yapıldığı staj eğitim programı İstanbul’dan Sakarya’ya, Tekirdağ’dan Diyarbakır’a, Kocaeli’nden Aydın’a, Eskişehir’den Adana’ya 14 farklı ilde bulunan 21 üniversiteden katılımcıyla 18-20 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da hayata geçirildi. 30 katılımcının yer aldığı eğitim programı sonrası belirlenen 4 kişi dokuz8HABER merkezinde üç ay boyunca staj yapmaya başladı. Program Aralık 2018’de son buldu.

MEDAR, dokuz8HABER’in desteklenmesi projesi çerçevesinde Norveç merkezli Fritt Ord Vakfı’yla da kısa süre önce proje ortaklığına başladı. 2018’in Eylül ve Ekim aylarında İstanbul, Ankara ve Antalya’da düzenlenen ‘Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Eğitim Programları’nı destekleyen Fritt Ord, programın başarısı üzerine 2019 yılının ilk aylarında düzenlenecek yeni eğitimleri de destekleme kararı aldı.

Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM) tarafından Nisan-Mayıs 2016’da sahası online olarak hayata geçirilen ve ülke çapında 1299 kişinin katıldığı “Alternatif Medya ve Yurttaş Haberciliği Aktif Takipçi-İzleyici Algı Araştırması” sonuçları 13 Temmuz 2016’da düzenlenen bir çalıştayla kamuoyuna açıklandı. (Haber linki)

TAREM Araştırma Koordinatörü Yunus Erduran ve TAREM Genel Koordinatörü Gökhan Biçici yönetiminde hayata geçirilen araştırmanın asistanlığını Gizem Alpakgir Cevheri yaptı. Araştırma soru formunun hazırlanmasında Doç.Dr.Bora Ataman, Doç.Dr.Barış Çoban, Yard.Doç.Dr Gülüm Şener, Dr.Serap Altekin danışmanlık yaptı.