dokuz8AKADEMİ, Türkiye’de bağımsız medya ve yurttaş haberciliği alanındaki kapasiteyi çok yönlü ve dijital dönüşüm sürecine adaptasyonu da kolaylaştıracak eksende geliştirmek ve bu kapsamda haber ağları oluşturmak üzere Türkiye’nin her noktasını hedefleyen eğitim programları uygular.

Eğitim içerikleri yurttaş haberciliği, veri haberciliği, mobil habercilik, araştırmacı yurttaş gazeteciliği, emek odaklı habercilik, ekoloji odaklı habercilik, kadın ve toplumsal cinsiyet odaklı habercilik ve araştırmacı gazetecilik başta olmak üzere gazeteciliğin ve haberciliğin temel tüm alanlarını kapsar ve dönemin ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendirilir.

Eğitim programları yerel medya ve sivil toplum başta olmak üzere haberciliğin dönüşüm sürecini anlamaya çalışan tüm kurum ve kişilere yöneliktir.

2021 itibariyle, dokuz8AKADEMİ’nin yüz yüze eğitim programlarına 81 şehirden 2000’i aşkın kişi katılmıştır. Katılımcılar arasında sivil toplum ve sosyal hareket temsilcileri, yerel gazeteciler ve öğrenciler ön plana çıkmaktadır.

dokuz8AKADEMİ’nin eğitim videolarına buradan ulaşabilirsiniz.